Jak zrobić ryż
Luty 16, 2017
Ciepła podłoga
Luty 26, 2017

Ospa wietrzna i jej przebieg

Jedną z najczęstszych chorób zakaźnych wieku dziecięcego jest ospa wietrzna, którą wywołuje wirus ospy. Choroba ta w wieku przedszkolnym najczęściej nie daje poważniejszych powikłań i nie jest niebezpieczna dla życia dziecka, ale trzeba pamiętać, że każdy przechodzi ją w sposób indywidulany.

Charakterystycznymi objawami choroby są gorączka oraz zmiany skórne w postaci czerwonych (czasami różowych) plamek, które później zmieniają się w swędzące grudki i krostki. W ciągu kilku dni grudki zamieniają się w pęcherzyki wypełnione płynem, które w ostatnim stadium choroby przysychają. Wysypka pojawia się razem z gorączką lub kilka dni po niej najpierw na tułowiu, a potem policzkach, ramionach, skórze głowy i ud.

Ospa jest bardzo zaraźliwa- wystarcza kontakt z chorą osobą, by zarazić się droga kropelkową lub z ruchem powietrza do odległości kilkudziesięciu metrów. Chorobę możemy podzielić na 2 etapy: fazę utajoną, która trwa zwykle około 14 dni i obejmuje czas od zarażenia się do wystąpienia pierwszych objawów oraz fazę jawną z gorączką i wykwitami skórnymi, trwający 10 do 14 dni, w czasie którego chory zaraża do czasu całkowitego zaschnięcia krostek.

Gorączkę w okresie choroby można zwalczać jedynie z pomocą paracetamolu. Na wysypkę można stosować leki przepisane przez lekarza lub gencjanę. Ważne, by przestrzegać przy tym zasad higieny i preparaty te stosować wyłącznie na czysta skórę.

Ospa najczęściej ma przebieg łagodny, ale jak w każdej chorobie, mogą pojawić się pewne powikłania. do najczęstszych należą skórne infekcje, zapalanie płuc i powikłania neurologiczne. U bardzo niewielkiej części chorych wymagają one hospitalizacji. Bardzo rzadko dochodzi do zapalenia mięśnia sercowego, stawów czy wątroby.

Chorzy z prawidłowo działającym układem odpornościowym są w stanie wyleczyć się sami. Nie dochodzi jednak do całkowitej eliminacji wirusa z organizmu, ale do jego uśpienia. Po pewnym czasie możliwa jest jego reaktywacja w postaci półpaśca. Częstymi pamiątkami po chorobie są również blizny, które powstają w miejscu wykwitów skóry.

Aby uniknąć zachorowania można zastosować szczepionkę przeciw ospie. Chociaż w niektórych krajach, jak np. Stany Zjednoczone, jest ona obowiązkowa, w Polsce należy tylko do szczepionek zalecanych dla osób, którzy wcześniej z chorobą się nie zetknęli, szczególnie dla kobiet, które dotychczas nie chorowały, ale w najbliższym czasie planują ciąże. Ważne by osoby, które już zachorowały zostały możliwie szybko odseparowane od zdrowych aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *